SARASWATI

Informator podatkowy – stan prawny 01.01.2021

Informator podatkowy – stan prawny 01.01.2021

Samochód w firmie

Możliwości rozliczenia samochodu w firmie: jako środek trwały, jako majątek prywatny tylko użyczony/wynajęty do firmy, lub może być w leasingu. Pytaj, a księgowy opowie o szczegółach.

Działalność a wynajem mieszkania prywatnie

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i dodatkowo wynajmujesz prywatne mieszkanie poinformuj księgowego, gdyż rodzi to dodatkowe obowiązki podatkowe.

Usługi google, facebook?

Zanim kupisz reklamę na FB, Google, zdjęcia z zagranicznego portalu, zagraniczną licencję za program itp. poinformuj księgowego! Musi zarejestrować Cię do VAT-UE i dokonać odpowiednich naliczeń podatkowych.

Firma we własnym mieszkaniu

Jeśli firma ma siedzibę w Twoim mieszkaniu możesz część wydatków np. za czynsz, media, wyposażenie wrzucać w koszty firmy. Przekaż dane do biura rachunkowego, a tam otrzymasz informację o różnych możliwościach.

Co to jest środek trwały?

To m.in.: samochód, urządzenia, maszyny, komputery (i inne) o wartości nie mniej niż 10 tys. zł i przewidywanym okresie użytkowania co najmniej rok. Czy wiesz, że w koszty firmy możesz wrzucić środek trwały, zakupiony jeszcze przed założeniem swojej działalności?

Sukcesja firmy

Do niedawna śmierć właściciela firmy powodowała automatycznie jej likwidację. Od 25.11.2018 r. przedsiębiorca może wskazać i zgłosić w CEIDG tzw. zarządcę sukcesyjnego,który będzie prowadził sprawy firmy do momentu zakończenia formalności spadkowych.

Kasa fiskalna

Jeśli będziesz sprzedawać na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności masz obowiązek instalacji kasy fiskalnej. Ustal z księgowym czy możesz jednak skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej. Więcej o kasach fiskalnych znajdziesz w innym naszym artykule -> Kasa fiskalna – dla kogo?

Faktura nie została zapłacona?

Jeśli upłynęło 90 dni od terminu płatności i klient nie zapłacił Ci za fakturę być może skorzystasz z ulgi w podatkach tzw.ulga na złe długi. Jeśli Ty nie zapłaciłeś faktury w ciągu 90dni od terminu płatności, masz wtedy obowiązek skorygować podatek vat i podatek dochodowy.

Płatność powyżej 15 000 zł - tylko przelew

Jeśli kwota transakcji jest wyższa niż 15tys. zł nie płać gotówką, tylko przelewem.Jeśli zapłacisz gotówką wydatek taki nie będzie kosztem podatkowym.

Limit przejścia na vat

Jeśli nie jesteś vatowcem i korzystasz z podmiotowego zwolnienia z VAT pilnuj limitu sprzedaży. Zapytaj księgowego jakie towary lub usługi powodują obowiązek rejestracji do podatku VAT. Zapoznaj się z innym naszym artykułem -> Czy warto być podatnikiem VAT?

GTU i oznaczenia transakcji

Jeśli jesteś podatnikiem podatku vat masz obowiązek stosowania w niektórych transakcjach kod GTU i oznaczania transakcji, ustal z księgowym sposób postępowania i przekazywania rejestrów sprzedaży.

Metoda podzielonej płatności (MMP)

Jeśli faktura opiewa na 15 tys. zł lub więcej, zawiera przynajmniej 1 pozycję z zał. 15 ustawy o VAT i Twój kontrahent również jest vatowcem oznacz fakturę MPP. Jeśli otrzymasz fv tak oznaczoną opłać metodą podzielonej płatności.

Biała lista podatników - sprawdź numer konta

Jeśli transakcja opiewa na 15 tys. zł lub więcej sprawdź czy konto bankowe, na które chcesz zrealizować przelew widnieje na białej liści podatników. Jeśli już zrobiłeś przelew na konto, którego niema na białej liści, złóż zawiadomienie do Urzędu Skarbowego do 7 dni. W przeciwnym wypadku wydatek nie będzie mógł być kosztem.